VeloMetropolis (małopolski odcinek trasy EuroVelo 4)

VeloMetropolis (dł. ok 93 km) to małopolski odcinek trasy EuroVelo 4 (europejskiej sieci szlaków rowerowych), który przebiegać będzie przez tereny doliny rzeki Wisły  i jej dopły. Trasę będą cechować malownicze widoki oraz niezwykle atrakcyjne rejony przyrodnicze, np. Puszcza Niepołomicka czy atrakcje turystyczne Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach czy Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Trasa zaprowadzi nas  także do miejsc historycznych: Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince.

W Małopolsce VeloMetropolis przebiegać będzie przez 5 powiatów i 12 gmin/miast. Długość trasy to ok. 93 km. Swój początek będzie mieć w miejscowości Jawiszowice na granicy z województwem śląskim, a koniec w miejscowości Jodłówka Wałki na granicy z województwem podkarpackim. VeloMetropolis na początku ok 124 kilometra tj. od gminy Brzeszcze do gminy Niepołomice (m. Jawiszowice- do m. Wola Batorska w gminie Niepołomice) będzie pokrywać się ze szlakiem Wiślanej Trasy Rowerowej.

Przebieg trasy

Powiaty: Wielicki, Bocheński ,Brzeski, Tarnowski

Gminy i miejscowości: Niepołomice, Kłaj, Drwinia, Bochnia, Rzezawa, Brzesko, Szczurowa, Borzęcin, Wojnicz, Wierzchosławice, Miasto Tarnów, Tarnów