Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

"Uważaj na głowę"

Zdrowie
23 listopada 2020
Na portalu YouTube ruszył kanał z opowieściami osób po przeżyciach psychicznych. W czasie pandemii jest to temat szczególnie aktualny, bo wielu doświadcza nie tylko lęku przed zakażeniem, utratą pracy lub bankructwem prowadzonej firmy. Zamknięcie w domach czy konieczność pracy zdalnej często pozbawia możliwości realizacji własnych pasji i sprawia, że stajemy się bardziej podatni na kryzysy psychiczne.

„Uważaj na głowę” to tytuł wystawy, dostępnej od 2016 roku w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Jej celem jest zrozumienia sytuacji osób, doświadczających kryzysu psychicznego i ich samych. Osnową narracji wystawy są cytaty z 30 wywiadów-opowieści ludzi po traumatycznych przeżyciach. Pokazują objawy choroby, zaburzenia, leczenie i pobyt w szpitalu, sytuacje po jego opuszczeniu i wreszcie zdrowienia.

Media informują o eskalacji przemocy domowej, coraz więcej osób nie mogąc poradzić sobie z samymi sobą, ucieka się do przyjmowania środków psychoaktywnych lub powraca do uzależnień, które już kiedyś pokonali. Pandemia powoduje wiele ludzkich dramatów. Jak sobie z tym radzić? Trzeba zacząć od zrozumienia swojej sytuacji lub sytuacji osoby bliskiej, przeżywającej kryzys. Warto posłuchać mających już za sobą takie doświadczenie, tych którzy z nim walczą i tych, którym udało się z niego wyjść. Bo choć obecnie zwiedzanie wystawy „Uważaj na głowę” nie jest możliwe z uwagi na obowiązujące obostrzenia epidemiczne, to wywiady-opowieści dostępne są w Internecie.

Grupa entuzjastów zajęła się wirtualnym udostepnieniem wystawy „Uważaj na głowę” i postawiła sobie za cel prezentowanie doświadczeń osób po kryzysach psychicznych. Tak zrodził się pomysł internetowego radia. Takie stacje funkcjonują w wielu krajach na świecie. Pierwszym było utworzone w 1980 roku radio „La Colifata”, stworzone przez pacjentów wielkiego szpitala psychiatrycznego w Buenos Aires w Argentynie. Obecnie jest ono organizacją pozarządową, stowarzyszeniem obywatelskim „La Colifata Zdrowie Psychiczne i Komunikacja”, które rozwija działalność w zakresie badań i świadczy usługi w zakresie zdrowia psychicznego, wykorzystując media do tworzenia przestrzeni zdrowia.

W Polsce założenie radia, nawet internetowego, wymaga wysiłku i nakładów. Dlatego prostsze było opublikowanie wywiadów-opowieści, w formie bardzo popularnych obecnie podcastów. Wprawdzie wielu opowiadających dokonało już tzw. coming out’u - otwartych i publicznych wypowiedzi o swoich doświadczeniach, nagranych kamerą, ale przyjęto zasadę, by na razie nie pokazywać ich twarzy. Stronę wizualną stanowią reprodukcje prac plastycznych opowiadających, gdy remedium na kryzys psychiczny jest twórczość w przypadku serii „Dom kultury” i „Opowieści Outsiderów” albo animacje wykonane przez Beatę Sochańską – artystkę, opowiadającą swoją historię.

Ochrona zdrowia psychicznego jest równie ważna jak dbanie o kondycję fizyczną. Każda inicjatywa pomagająca ludziom po przejściach lub zapobiegającą kolejnym zachorowaniom i tym samym zmniejszająca liczbę pacjentów, jest godna uznania i pochwały

- przyznał wicemarszałek Łukasz Smółka.

Premierowe odcinki pokazano 22 listopada, w niedzielę, o godz. 10. Trailery pierwszych podcastów dostępne są na YouTube pod linkami:

odcinek 1

odcinek 2

odcinek 3

lub na Facebooku

Wkrótce na kanale pojawią się kolejne opowieści. Zapraszamy do słuchania w imieniu nieformalnej grupy „Uważaj na głowę”.

Galeria zdjęć