Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Prawda o świecie wokół nas. Pierwszy Polski Raport Klimatyczny już dostępny

Środowisko
27 kwietnia 2021
Smog niszczy nasze płuca, śnieg poza rejonami górskimi staje się zjawiskiem egzotycznym, za to rolnicze klęski spowodowane suszą są coraz powszechniejsze. Zmiany klimatu nie można już nie zauważać. Teraz jest także miejsce, gdzie można zdobyć o niej rzetelne, kompleksowe informacje.

To Polski Multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR dostępny pod adresem internetowym: www.raport.togetair.eu. W jego opracowaniu brało udział także województwo małopolskie.

Raport towarzyszy Szczytowi Klimatycznemu TOGETAIR, w którym miałem zaszczyt uczestniczyć. Było to naprawdę imponujące wydarzenie, łączące działania wszystkich sektorów kraju: rządu, samorządów, nauki, biznesu, organizacji pożytku publicznego i mediów - na rzecz ochrony środowiska. A co najważniejsze, szczyt nie zakończył się po 3 dniach spotkań i dyskusji. Pozostało po nim niezwykłe, pierwsze w historii kompleksowe opracowanie bieżącej sytuacji klimatycznej w Polsce. Gorąco zachęcam, aby zapoznać się z Polskim Raportem Klimatycznym, zwłaszcza, że przygotowany jest w atrakcyjnej multimedialnej formie

– mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz, Pełnomocnik Zarządu Małopolski ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Raport Klimatyczny TOGETAIR to autorski projekt Fundacji Czyste Powietrze i Fundacji Pozytywnych Idei, które są organizatorami Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

Szerokie grono zaangażowanych pozwoliło nie tylko uchwycić trendy i spojrzeć na ochronę środowiska z makro i mikro perspektywy, ale również ustalić priorytety na nadchodzące lata, takie jak min. transformacja energetyczna, uporządkowanie rynku odpadowego, uporanie się ze skutkami zmian klimatu – tłumaczy Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawca Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. – Zależy nam, by wyjaśnić skomplikowane zagadnienia możliwie najszerszemu gronu w sposób przystępny, ale też nie nadmiernie uproszczony - dodaje.

Na opracowanie składa się ponad 120 artykułów niezależnych ekspertów, materiały video oraz infografiki w wersji polskiej i angielskiej. Raport jest podzielony na pięć sekcji: powietrze, woda, ziemia i ogień, które łączy moduł poświęcony działalności człowieka. Osobną częścią jest mapa Polski, na której można sprawdzić najważniejsze środowiskowe wyzwania i działania poszczególnym regionów.

Wypadamy bardzo dobrze, ale to, że Małopolska jest ekologicznym liderem, wiemy od dawna. Teraz czas pokazać, że mamy i wdrażamy także pomysły na zniwelowanie zmian klimatycznych i transformację energetyczną regionu

– podsumowuje Tomasz Urynowicz.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM / Departament Środowiska