Life Festival Oświęcim

Life Festival Oświęcim to wydarzenie niosące  pokojowe przesłanie, odróżniające go od innych muzycznych festiwali w Polsce. Budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem – takie cele przyświecają organizatorom LFO. To przesłanie ma potężną moc, bo wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady. Wśród gwiazd, jakie wystąpiły podczas dotychczasowych edycji festiwalu należy wymienić przede wszystkim: Petera Gabriela, Jamesa Blunta, Matisyahu i Raya Wilsona. Na scenie pojawiła się również czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in. Voo Voo, Varius Manx, T.Love, Blue Cafe, Dżem, Kroke oraz Anna Maria Jopek. Kulturową i stylistyczną wielobarwność wprowadzili tacy artyści, jak np. Hatikva 6 z Izraela, francuska Kana, belgijska Antwerp Gipsy-Ska Orkestra, Jamajczycy z Twinkle Brothers czy Niemka o latynoskich korzeniach, Sara Lugo.

Występy takich światowych gwiazd jak Eric Clapton, Soundgarden, a także izraelsko-amerykańska grupa Balkan Beat Box, czy polskie gwiazdy Luxtorpeda i Edyta Bartosiewicz – tak spektakularnie zapowiada się najbliższa edycja Life Festival Oświęcim. Festiwal odbędzie się w czerwcu tego roku.
Piąta edycja Life Festival Oświęcim będzie wyjątkowym muzycznym i kulturalnym wydarzeniem wzbogacony wieloma nowościami. Po raz pierwszy w historii festiwalu na oświęcimskim stadionie MOSiR zagrają aż dwie gwiazdy światowego formatu: Eric Clapton (28 czerwca) oraz Soundgarden (27 czerwca). Usłyszymy też izraelsko-amerykańską grupę Balkan Beat Box, polską Luxtorpedę oraz Edytę Bartosiewicz.

Będzie także bardzo alternatywnie. Kaliber 44, Jamal, Skubas, KaCeZet & Fundamenty oraz Mama Selita – to artyści, którzy wystąpią na tegorocznym Street Life. Organizowany w ramach LFO koncert muzyki alternatywnej odbędzie się 26 czerwca obok Hali Lodowej MOSiR w Oświęcimiu.

Life Festival Oświęcim, na którym wystąpiły takie gwiazdy jak Sting czy Peter Gabriel, w ciągu zaledwie 4 lat awansował do grona 4 najważniejszych polskich festiwali. LFO na stałe wpisało się już do kalendarza wielkich wydarzeń muzyczno-kulturalnych w naszym kraju, a było to możliwe za sprawą, powołanej do życia w 2009 roku, Fundacji Peace Festival.
Najważniejszym celem Fundacji jest propagowanie pokojowego przesłania, wypływającego z miasta największej zagłady ludzi różnej narodowości w czasie II wojny światowej, mające na celu zmianę stereotypowego patrzenia na świat, walkę z rasizmem, antysemityzmem, uwrażliwienie na odmienność oraz szukanie tego co łączy, a nie dzieli ludzi o odmiennych przekonaniach i tradycjach.

O artystach
Kaliber 44 to prawdziwy fenomen na polskiej scenie hip-hopowej. Młodzi śląscy muzycy zmienili polski rynek muzyczny odwagą, prostolinijnością, genialnymi tekstami i energią.
Pochodzący z Radomia producencki duet Jamal, w którego skład wchodzą Tomek „Miód” Mioduszewski i Łukasz Borowiecki od wielu lat zajmuje się łączeniem różnych gatunków muzyki, m.in.: hip-hop, reggae i raggamuffin.
Skubas to wokalista o wyjątkowej, bardzo charakterystycznej barwie głosu. W 2012 wydał debiutancką płytę "Wilczełyko" promowaną singlem "Linoskoczek".Artysta otrzymał nominację do Fryderyków 2013 w kategoriach Debiut Roku i Utwór Roku.
"KaCeZeta"– to artysta znany dotychczas głównie na polskiej scenie reggae/dancehall. Mimo wyraźnych inspiracji tymi gatunkami, brzmienia Fundamentów nie da się łatwo zamknąć w szufladce. Warstwę muzyczną cechuje prostota formy. W nagraniach zostały wykorzystane głównie instrumenty akustyczne, co nadało brzmieniu kameralności. Wielkim atutem tych prostych piosenek jest warstwa liryczna.
27 czerwca na stadionie w Oświęcimiu wystąpią mi. In Artyści z Balkan Beat Box , którzy prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Roskilde i Glastonbury) i bardzo szybko stali się jedną z największych gwiazd nowoczesnej sceny world music. Zespół został założony w 2003 roku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, którzy razem z wokalistą/raperem i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią trzon Balkan Beat Box.
Niezwykłe przeżycia muzyczne zapewni również koncert zespołu Luxtorpeda. O sile ich muzyki głośno jest nie tylko w Polsce. Grupa powstała w 2010 roku z inicjatywy Roberta „Litzy“ Friedricha, gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji, jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ.
Zespół Soundgarden, jedna z ikon muzyki rockowej, dowodzona przez charyzmatycznego wokalistę Chrisa Cornella, powstała w 1984 roku w Seattle. Jako ikona muzyki grunge, jest wymieniana jednym tchem z takimi tuzami gatunku, jak Pearl Jam czy Nirvana. Co ciekawe, w niemal 30-letniej historii, Soundgarden nigdy jeszcze nie zagrał w naszym kraju i jest jedną z ostatnich wielkich grup rockowych, które czekają na debiut przed polskimi fanami.
W dniu 28 czerwca wystąpi Edyta Bartosiewicz - wszechstronnie uzdolniona wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna. Po wielkich sukcesach albumów: „Sen”, „Shock’n’show”, „Dziecko” i „Wodospady”, które ukazały się w latach 90. XX wieku, artystka niespodziewanie zniknęła z polskiej sceny muzycznej, aby powrócić na nią w wielkim stylu krążkiem „Renovatio”, wydanym w październiku 2013 roku.
Główną , a zarazem ostatnia gwiazdą Life Festival Oświęcim 2014r. będzie Eric Clapton, legendarny wokalista i gitarzysta jest jedną z najwybitniejszych postaci w historii muzyki rockowej. W latach 60. współtworzył niezwykle wpływowy, rockowy zespół Cream, był również członkiem grup The Yardbirds, Blind Faith i Derek And The Dominos. Z ostatnim z wymienionych zespołów nagrał słynną „Laylę” – jeden z ponadczasowych hymnów rocka. Po 50 latach na scenie wciąż jest bardzo aktywnym artystą. Jego ostatni jak dotąd album „Old Sock” ukazał się w marcu 2013 r. Eric nie przestaje koncertować – w lutym i marcu zagra w Japonii, Singapurze i Dubaju

 

Life Festival Oświęcim 2014 
25-28 czerwca 2014 r.
Więcej informacji:
http://www.lifefestival.pl/

 

 

 

 

 
 

Soundgarden
fot. Organizatorzy
Luxtorpeda
fot. Organizatorzy
Kaliber 44
fot. Organizatorzy
KaCeZeta
fot. Organizatorzy
Jamal
fot. Organizatorzy
Balkan Beat Box
fot. Organizatorzy
Mama Selita
Fot. Daria Matczuk, Adam Siejda
Eric Clapton
fot. Organizatorzy
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
 

 

Przeskocz do głównej zawartości

Festiwale