Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

 Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to wydarzenie promujące bogactwo kulturowe regionu, powstałe z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane przez Małopolski Instytut Kultury. Co roku, podczas kilku majowych dni, można nieodpłatnie zwiedzać wybrane obiekty, wśród których znajdują się także zabytki mało znane lub na co dzień niedostępne.
Ich prezentacji towarzyszy fachowy, interesujący i oryginalny w formie komentarz, który nie tylko opisuje, ale również odkrywa historię Małopolski.
Opisy, bibliografia, mapy i fotografie ponad 150 obiektów, które pojawiły się w dotychczasowych edycjach Dni są ponadto dostępne na portalu dnidziedzictwa.pl. Portal powstał z myślą nie tylko o zainteresowanych zabytkami i historią regionu, ale o wszystkich, którzy cenią sobie turystykę krajową i szukają inspiracji do poznawania Polski.
W ramach edycji zorganizowanej w 2011 roku został także zrealizowany cykl filmowy oraz plenerowa instalacja artystyczna Powiązania.

Zobacz także:
Dwanaście barwnych historii o zabytkach, miejscach i związanych z nimi wydarzeniach i postaciach – bohaterach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Narratorami cyklu byli dwaj historycy, którzy wcielili się w dociekliwych detektywów przeszłości. Filmy powstały na podstawie materiałów archiwalnych, a zdjęcia zrealizowano w miejscach związanych z poruszanymi tematami.
Instalacja w formie sznurkowego pawilonu prezentowana na krakowskim Małym Rynku, stanowiła intrygujący wstęp do udziału w XIII edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Miała zachęcać do poszukiwania powiązań między przywołanymi miejscami – obiektami, nie prezentując zabytków ani wybranych eksponatów.
 
 


 
Przeskocz do głównej zawartości

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego