Małopolskie Przysmaki
 • Jabłka
  • Raciechowice to gmina z jabłkiem w herbie. Nic dziwnego - tutejsi sadownicy hodują ponad 60 odmian tych owoców. Stale doskonalą swoje produkty współpracując z Instytutem Sadownictwa w Brzeznej koło Nowego Sącza. Dzięki tym staraniom udaje im się sprzedawać jabłka nie tylko drobnym odbiorcom, ale także dużym sieciom handlowym. Jabłko ma ostatnio groźnych konkurentów: coraz więcej zbiera się tutaj śliwek, gruszek, porzeczek, truskawek. Pojawiają się nawet winogrona.
 • Kapusta charsznicka
  • Nazwa:   kapusta głowiasta biała. Rodzina:   krzyżowe (Cruciferae). Rodzaj warzywa:   kapustne. To najkrótsza metryka naszej poczciwej, znanej wszystkim kapusty. Mieszkańcy Charsznicy postawili na jej uprawę i dlatego od lat okolica ta zwana jest kapuścianym zagłębiem Polski; produkuje się jej tutaj ponad 80 tys. ton rocznie, co stanowi 20% produkcji całego kraju. Co roku obchodzone są Charsznickie Dni Kapusty, w czasie których oprócz - co oczywiste - degustacji potraw z kapusty wybiera się Kapuścianą Parę Królewską.
 • Karp po zatorsku
  • Przygotowanie: Karpia należy odfiletować i pokroić. Otrzymane kawałki ryby trzeba posypać solą i pieprzem, oprószyć mąką. Następnie rybę smaży się w głębokim oleju na dużym ogniu. Kiedy ryba mocno się zarumieni, zdejmuje ją z ognia. Teraz należy przygotować farsz. Jajka gotujemy na twardo i kroimy w drobną kostkę. Pieczarki również trzeba pokroić, a następnie usmażyć na maśle. Ser ścieramy na drobne kawałeczki. Wszystkie te składniki oraz natkę pietruszki mieszamy i nakładamy na rybę. Można też nakładać wszystkie składniki po kolei. Należy jednak wówczas pamiętać, że ser żółty musi zawsze znajdować się nad pieczarkami i jajkiem. Na dnie żaroodpornego naczynia układamy teraz kawałki ryby na przemian z farszem. Kolejne warstwy doprawiamy do smaku solą i pieprzem, według własnego uznania. Na samym wierzchu kładziemy 1-1,5 cm warstwę gęstej śmietany (najlepiej 30%). Całość dusimy pod przykryciem w gorącym piekarniku aż do zatopienia się sera i śmietany.
 • Kiełbasa krakowska i lisiecka
  • Kiełbasa krakowska bezsprzecznie zawojowała całą Polskę. Dotarła nawet do różnych części Europy i do Stanów Zjednoczonych. Miarą jej popularności w Polsce jest fakt, że można ją kupić wszędzie: od Przemyśla po Szczecin, od Suwałk po Jelenią Górę. W największym mieście i w najmniejszej wsi. Ale niestety oznacza to, że nie wszędzie i nie zawsze smakuje tak samo... Oryginalna, najsmaczniejsza kiełbasa krakowska to szeroka wędlina wołowo-wieprzowa, mocno podsuszona. Równie smaczna - chociaż nie tak popularna jak krakowska - jest kiełbasa wyrabiana w podkrakowskich Liszkach. Ona także wzięła swą nazwę od miejsca produkcji.   Kiełbasa   lisiecka   jest  zdecydowanie węższa niż krakowska. Mocno wędzona, wieprzowa, występuje w dwóch odmianach: mielonej i krojonej.
 • Kremówka papieska
  • W Małopolsce nie wszystko co najsłynniejsze ma bardzo długą tradycję. Kremówka papieska - najsłynniejsze małopolskie ciastko - liczy zaledwie kilka lat. Narodziła się 16 czerwca 1999 roku i to w nietypowych raczej okolicznościach. Podczas spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z mieszkańcami Wadowic, Papież wracając pamięcią do lat swej młodości, wspomniał kremówki kupowane w Wadowicach, w cukierni przy Rynku. Od tej pory nikt w Wadowicach i okolicy nie nazywa produkowanych tam kremówek inaczej niż papieskimi. I chociaż mają inną nazwę, smaku nie zmieniły. Wciąż są tak samo pyszne.
 • Kwaśnica
  • O popularności kwaśnicy w Małopolsce świadczy występująca tutaj liczba rozmaitych jej wersji. Gotuje się ją na różne sposoby. Zawsze podstawowym składnikiem pozostaje kiszona kapusta i żeberka. Można też dodać gęsinę lub baraninę, grzyby, kiełbasę, boczek czy słoninę. Jest małopolskim przysmakiem od kilkuset lat. A oto przepis dla tych, którzy chcą przygotować kwaśnicę sami. Składniki: wędzone żeberka wieprzowe, kapusta kiszona, ziemniaki, boczek, czosnek, kminek, sól, pieprz.Przygotowanie: Wywar z wędzonych żeberek ugotować, dodając ząbek czosnku. Osobno należy ugotować ziemniaki i kiszoną kapustę. Drobno pokrojony w kostkę boczek trzeba usmażyć i dodać do kapusty, a z pozostałego ze smażenia tłuszczu przygotować zasmażkę. Następnie mieszamy wszystkie składniki i dolewamy trochę wody, w której gotowały się ziemniaki. Na koniec dodajemy kminek, sól, pieprz do smaku.
 • Miody
  • Nieskażona przyroda, górskie strumienie, kwitnące kwiaty, śpiew ptaków - na szczęście taka przyroda zachowała się w wielu rejonach Małopolski. Małopolanie wykorzystują ten atut w różny sposób. W miejscowości Kamianna mieszkańcy kontynuują przedwojenne jeszcze tradycje Łemków, którzy na tych terenach zajmowali się hodowlą pszczół. Dzięki pracy i uporowi udało im się wyhodować własny gatunek pszczoły od nazwy miejscowości nazywany kamianką. A miody z tutejszych pasiek smakują znakomicie. Okazję, aby to sprawdzać ma Ojciec Święty, który co roku otrzymuje dostawy tutejszych wyrobów. Miód wyrabia się także w wielu innych rejonach Małopolski, w powiatach: krakowskim, tarnowskim, nowosądeckim i suskim. Znacznie rzadziej produkowany jest miód pitny, chociaż i tutaj Małopolska ma długie tradycje. Ustne przekazy mówią, iż miód pitny wytwarzano już w czasach Królowej Jadwigi, a pierwsze dokumenty datowane są na rok 1700. Do dzisiaj miody pitne produkuje się w Żegocinie i Tenczynku.
 • Obwarzanki
  • Jeden z najważniejszych znaków charakterystycznych Krakowa, kulinarny przysmak z kilkusetletnią tradycją; żaden inny symbol nie posiada tylu nazw: obwarzanek, precel, bajgel. Pierwsza związana jest ze sposobem jego produkcji: uformowane ciasto przed upieczeniem gotuje się (warzy) w wodzie z przyprawami. Precel to po prostu spolszczenie niemieckiej nazwy bretzel. Trzecia nazwa została zapożyczona od wypiekanych niegdyś masowo w Krakowie żydowskich ciastek o nazwie bajgele.
 • Oscypek, bundz, bryndza i żętyca
  • Oscypek to - jak twierdzą znawcy - jedyny polski ser naprawdę oryginalny i mający szansę na zrobienie kariery na europejskich salonach. Póki co zdobywa uznanie bywalców branżowych targów i prezentacji. Nic dziwnego - każdy, kto chociaż raz spróbował prawdziwego, wędzonego w dymie paleniska oscypka, rozumie te zachwyty. Trzeba jednak przyznać, że na nie mniejsze uznanie zasługują inne produkty, będące specjalnością podhalańskich baców: sery bryndza i bundz oraz powstająca w trakcie produkcji tego ostatniego żętyca.
 • Sól z Bochni i Wieliczki
  • To, że sól w Małopolsce wydobywa się od kilkuset lat wie każde dziecko. Ale nie każde wie, że niedaleko Wieliczki istnieje jeszcze kopalnia w Bochni. Oba zakłady działają od średniowiecza, ale sól pozyskiwano w tej okolicy jeszcze dawniej. Najstarsze ślady warzenia soli w tym rejonie pochodzą z ok. 3500 roku p.n.e. I chociaż dzisiaj obie kopalnie dostarczają sól w ograniczonym zakresie, dalej mają ogromne znaczenie dla regionu. Najbardziej wymownym tego dowodem jest wpisanie kopalni w Wieliczce na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Nic dziwnego, że odwiedza ją teraz ok. 800 tys. turystów rocznie. Kopalnie to nie tylko obiekty turystyczne: oferują one także inne sposoby spędzania czasu. Specyficzny mikroklimat grot skalnych wykorzystywany jest do leczenia różnego rodzaju schorzeń. W komorach kopalni odbywają się koncerty, kongresy a także bale sylwestrowe.


Mapa Małopolskich Przysmaków

Pobierz tapetę:   1280x1024   1024x768   800x600

 
 
Zobacz również...
„Degustacje wszystkich małopolskich produktów regionalnych, pokazy, quizy dla publiczności oraz konkursy dla dzieci – to wszystko odbywać się będzie na stoisku Województwa Małopolskiego, które odwiedzi 20 imprez plenerowych w całej Małopolsce. Podczas tych wydarzeń mieszkańcy naszego regionu będą mogli zapoznać się oraz zasmakować wszystkich 10 małopolskich produktów regionalnych: bryndzy podhalańskiej, oscypka, redykołki, karpia zatorskiego, jabłek łąckich, suchej sechlońskiej, chleba prądnickiego, obwarzanka krakowskiego, kiełbasy Lisieckiej oraz fasoli „Piękny Jaś”, których obszar wytwarzania, nazwa i technologia produkcji są prawnie chronione certyfikatem Unii Europejskiej.”
Różnorodność Małopolski dostrzegana jest na każdym kroku. To po pierwsze odmieność geograficzna poszczególnych jej części, począwszy od Podhala i Tatr, aż po piaski Pustyni Błędowskiej. To zróżnicowanie widać w rozmaitych aspektach: architekturze, odmiennych tradycjach, a nawet różnicach religijnych. Małopolska różnorodność jest dostrzegalna także poprzez to co pojawia się na naszych stołach.
Oscypki robić to trudna sztuka. Słuchaj rad starego bacy i bierz się do roboty. Na początek zagoń owce do zagrody!
Produkty tradycyjne – są to produkty rolne i środki spożywcze, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Za metody te uważa się metody wykorzystywane, od co najmniej 25 lat.
 
Przeskocz do głównej zawartości

Małopolski Smak