Beatyfikacja Jana Pawła II po raz kolejny przypomina światu o dokonaniach tego Wielkiego Polaka. Chcąc uhonorować jego osobę, a także przyczynić się do zachowania i szerzenia jego nauki oraz życiowej postawy Województwo Małopolskie wyszło z inicjatywą organizacji Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II pod hasłem „Zatrzymaj się! – Masz we mnie przystań” w dniach 10 – 11 czerwca 2011 roku. Data ta jest nieprzypadkowa, bowiem na dzień 10 czerwca przypada Święto Małopolski. Poprzez wybór tego terminu władze Województwa chciały podkreślić, iż są świadome ogromnego, pozytywnego wpływu jaki bł. Jan Paweł II miał na Polaków, a w szczególności Małopolan. 

Aby dobrze zrozumieć, jakim człowiekiem był Papież Jan Paweł II, trzeba cofnąć się trochę w czasie i poznać jego poprzednie wcielenie – Karola Wojtyłę – ucznia, kolegę, księdza, nauczyciela. Dlatego też uczestnikom Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II chcemy zaproponować odwiedziny w ośmiu miejscach związanych z różnymi etapami w życiu przyszłego papieża.

Pierwszym przystankiem będą Wadowice – miasto, o którym sam Jan Paweł II mówił, że w nim „wszystko się zaczęło”. To tam właśnie, przy ulicy Kościelnej, urodził się 18 maja 1920 r., a już dwa dni później został ochrzczony w parafii Ofiarowania Najświętszej Marii Panny Karol Wojtyła. Zwiedzającym chcemy zaproponować, aby udali się do jego pierwszej parafii i zatrzymali się na chwilę przy chrzcielnicy oraz słynącym łaskami obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy którym niejednokrotnie modlił się przyszły papież.   

Aby przybliżyć historię rodzinną Karola Wojtyły proponujemy udać się do Czańca – niewielkiej wsi beskidzkiej, w której urodzili się jego: prapradziadek, pradziadek oraz dziadek. W tym też miejscu zobaczyć będzie można wystawę pamiątek po bł. Janie Pawle II, przechowywanych przez jego rodzinę, do dzisiaj zamieszkującą okolice Czańca.

Pałac Biskupi w Krakowie, znajdujący się pod znamiennym adresem – Franciszkańska 3 - to miejsce, do którego Karol Wojtyła wciąż powracał, a jako papież uczynił symbolem swojego przywiązania do młodzieży i głębokich relacji z wiernymi. Tam Jan Paweł II mieszkał jako uczeń Seminarium Duchownego, tam sprawował posługę jako biskup i metropolita krakowski, tam też zatrzymywał się podczas pielgrzymek do Krakowa. Goście Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić z przewodnikiem: salę ze słynnym oknem papieskim,  kaplicę, gabinet Sekretarza oraz prywatną bibliotekę, z których to pomieszczeń Papież korzystał w czasie swoich wizyt.

Po ukończeniu Seminarium Duchownego prosto z Pałacu Biskupiego Karol Wojtyła trafił do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Niegowici, aby pełnić tam swoją pierwszą posługę kapłańską. W kilka miesięcy po jego przybyciu rozpoczęła się budowa nowego, murowanego kościoła. Budowa ukończona została w 1959, a uroczysta konsekracja kościoła miała miejsce w 1966 i dokonał jej Karol Wojtyła, już jako arcybiskup. Na pamiątkę więzi jakie łączyły tę niewielką parafię z tak Wielkim Człowiekiem w Niegowici znajdują się ciekawe obiekty związane z bł. Janem Pawłem II, m.in.: jedyny na świcie pomnik przedstawiający osobę Karola Wojtyły jako wikarego oraz replika grobu Ojca Świętego z watykańskiej Bazyliki.

Po ukończeniu studiów doktorskich, w roku 1951 Karol Wojtyła powrócił do Krakowa i zamieszkał w Kamienicy Dziekańskiej przy ulicy Kanoniczej. W budynkach o numerach 19-21 mieszkał aż do roku 1967 zostawiając po sobie wiele pamiątek i wspomnień. Doceniając wartość historyczną tego miejsca utworzono w nim Muzeum Archidiecezjalne  Kardynała - Karola Wojtyły w Krakowie, które udostępnia zwiedzającym m. in. pokoje, w których mieszkał i pracował Karol Wojtyła wraz z oryginalnymi meblami i sprzętami. Zachęcamy, aby w czasie Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II wsłuchali się Państwo w historie zaklęte w murach Kamienicy Dziekańskiej.

Kariera Karola Wojtyły – nauczyciela, miała swój początek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie wykładał, dzielił się wiedzą mądrością i zapałem już od roku 1954. Obecnie Uniwersytet dba o to by pamięć o Polskim Papieżu i jego spuściźnie była wciąż żywa. W czasie Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II zwiedzający, pod opieką przewodnika, będą mogli zobaczyć pokaźny zbiór zgromadzonych przez władze uczelni wycinków z historii: Muzeum Uniwersyteckie Historii KUL z pamiątkami związanymi z profesorem Karolem Wojtyłą, katedrę z oryginalnym stołem, z której wykładał przyszły papież, kolekcję fotografii ks. Wojtyły z czasów jego pobytu na Uczelni oraz pomnik Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.

Wiadomym jest, że szczególnym sentymentem Papież darzył góry. Przez lata, kiedy tylko mógł wybierał się na wycieczki w Beskidy i Tatry; raz samotnie, innym razem z uczniami, a to z aparatem fotograficznym, a to z nartami lub kajakiem.
Miejscem w Beskidach, które Jan Paweł II odwiedzał za młodu, a później szczególnie  uhonorował jako Papież jest Dukla. W znajdującym się tam Sanktuarium 9 czerwca 1997 r. nawiedził grób św. Jana z Dukli i  spędził noc w klasztorze ojców Bernardynów. W czasie swojej wizyty, nawoływał w kazaniu: „Bracia i Siostry, często nawiedzajcie to miejsce! Ono jest wielkim skarbem tej ziemi, bo tu przemawia Duch Pana do ludzkich serc za pośrednictwem waszego świętego Rodaka.”. Wybierając Duklę, na jeden z punktów programowych Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II mieliśmy nadzieję, że nie pozostaną Państwo obojętni na papieski apel i zechcą poczuć niezwykłą aurę tego miejsca.

Jeśli góry to oczywiście również Zakopane. Tego miasta nie mogło zabraknąć w programie Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II. Jako symbol miłości górali do Ojca Świętego wybraliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które stanowi votum wdzięczności za ocalenie, po zamachu na jego życie z dnia 13 maja 1981 r. Miejsce to od lat wiązało się z osobą Karola Wojtyły. 15 października 1961 r. jako biskup diecezji krakowskiej poświęcił on przywiezioną prosto z Fatimy  figurę Matki Bożej Fatimskiej. Postać ta stała się później opiekunką Sanktuarium osobiście konsekrowanego przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 r.  Mało kto wie, że obecnie Sanktuarium opiekuje się ołtarzem, przy którym Jan Paweł II odprawił liturgię pod Wielką Krokwią w 1997 r. oraz licznymi pamiątkami po Ojcu Świętym, w tym: jego sutanną, modlitewnikiem, krzyżem z relikwiami z Ziemi Świętej, a nawet sprzętem narciarskimi i papieskimi butami.
   
 Małopolskim Dniom bł. Jana Pawła II towarzyszyć będą liczne atrakcje m.in.: projekcje filmu fabularnego czerpiącego z życiorysu Jana Pawła II, koncerty oraz wystawy fotograficzne, artystyczne i historyczne. A wszystko to w kontekście potrzeby szerzenia mądrości i radości życia bł. Jana Pawła II. 
 

Tutaj znajdziesz informacje o specjalnych projekcjach filmów dokumentalnych poświęconych postaci bł. Jana Pawła II w Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych.

 
 
Karol z kolegami
fot.: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
W mieszkaniu na Tynieckiej z Isią Nowińską na ręku - 1941
fot.: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Rynek w Wadowicach
fot.: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Po pierwszej Komunii Świętej
fot.: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Pięcioletni Karol z ojcem
fot.: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Maturzysta
fot.: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Mały Karol
fot.: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Ks.Kazimierz Figlewicz z wadowickimi ministrantami - Karol po lewej
fot.: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Wycieczka w Beskidy z przyjaciółmi - Kozy czerwiec 1952
fot.: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
Program Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II
Małopolskie Dni bł. Jana Pawła II. Zatrzymaj się! Masz we mnie przystań. 10-11 czerwca 2011. Zapraszamy do miejsc związanych z osobą Karola Wojtyły. Zwiedzanie po wczesniejszej rezerwacji pod numerem INFOLINII: 12-299-0-966 (pn.-pt , 8.00-16.00)
Polecamy:
Kiedy na świat przyszedł Karol Wojtyła, ród Wojtyłów figurował w księgach parafialnych beskidzkiej wsi Czaniec już od czterech pokoleń. Wojtyłowie należeli do parafii p.w. św. Bartłomieja i to w jej księgach widnieją najstarsze zapisy o rodzie.
Późnobarokowy bernardyński kościół św. Jana z Dukli powstał w latach 1761-64. Znajdują się w nim relikwie patrona, przeniesione w 1974 r. z kościoła bernardynów w Rzeszowie. Karol Wojtyła wielokrotnie odwiedzał Duklę podczas swoich beskidzkich wędrówek.
W roku 1951, po zakończeniu studiów doktorskich, Karol Wojtyła zamieszkał na kilka lat przy ul. Kanoniczej 19 w Krakowie. Niewielki pokój na pierwszym piętrze odstąpił mu ks. prof. Ignacy Różycki. Po otrzymaniu sakry biskupiej w roku 1958 przyszły papież przeniósł się do sąsiedniej kamienicy Dziekańskiej, pod numer 21, gdzie mieszkał do końca 1967 roku.
KUL to najstarszy uniwersytet katolicki w Europie Środkowowschodniej. Od powstania w 1918 roku, zadaniem Uczelni jest służba Bogu i Ojczyźnie - Deo et Patriae. KUL to jeden z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, który wpływa na kształt nauki i kultury polskiej.
Ksiądz Karol Wojtyła przybył do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Niegowici w lipcu 1948 r., aby pełnić swoją pierwszą posługę kapłańską. W kilka miesięcy po jego przybyciu rozpoczęła się budowa nowego, murowanego kościoła.
Najsłynniejszy gmach przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie to Pałac Biskupi znajdujący pod nr 3 - obecnie siedziba Krakowskiej Kurii Metropolitarnej. Budynek, a zwłaszcza jedno z jego okien zyskało światową sławę dzięki Papieżowi Janowi Pawłowi II.
W Wadowicach 16 czerwca 1999 r.  Jan Paweł II mówił, że to miasto, w którym ” wszystko się zaczęło”.  Tu właśnie, przy ulicy Kościelnej, urodził się 18 maja 1920 r., a już dwa dni później został ochrzczony w parafii Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostało wybudowane jako votum wdzięczności za ocalenie Ojca Świętego Jana Pawła II, po zamachu na jego życie z dnia 13 maja 1981 r. Decyzja o budowie świątyni zapadła już w dniu zamachu.
 
Przeskocz do głównej zawartości

Małopolskie Dni Jana Pawła II