Wydarzenia z Brukseli
 
oraz podpisanie Deklaracji Mediolańskiej
2015-04-17
Marszałek Marek Sowa wziął udział w 111. sesji plenarnej Komitetu Regionów oraz spotkał się z Marszałkami Śląska i Opolszczyzny, z którymi Małopolska współpracuje w ramach Domu Polski Południowej w Brukseli. Pan Marszałek podpisał też Deklarację Mediolańską - kolejny dokument Inicjatywy Awangarda, w ramach której Małopolska współpracuje z wiodącymi regionami Europy.

2015-04-06
Wokół Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) krąży wiele mitów. Zmora instytucji europejskich, nemezis eurosceptyków, niektórzy oskarżają umowę o skandaliczne obniżanie standardów europejskich, inni uważają ją za zbawiciela gospodarki Unii Europejskiej (UE). Czym tak naprawdę jest TTIP i jak przebiega procedura jego negocjacji ?


2015-03-27
Delegacje Radnych Sejmiku Województw Małopolskiego, Śląskiego i Opolskiego gościły w Brukseli (25-26.03.15) w związku z wizytą studyjną, zorganizowaną przez Dom Polski Południowej w Brukseli. Celem wizyty było zapoznanie nowo wybranych radnych z funkcjonowaniem instytucji europejskich oraz biur regionalnych trzech województw zrzeszonych w Domu Polski Południowej w Brukseli.
2015-03-23
Kraków będzie miał okazję gościć w dniach 27-28 kwietnia br. konferencję organizowaną przez Dyrekcję Generalną ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP. Konferencja nosi tytuł: „Integracja cyfrowa, wydajność energetyczna i efektywne gospodarowanie zasobami w przemyśle tekstylnym wokół basenu Morza Śródziemnego”.
2015-03-10
W kwietniu minionego roku, były premier Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk zaproponował pierwszy plan budowy europejskiej unii energetycznej. Komisja Europejska, idąc szlakiem wyznaczonym przez polski rząd, przyjęła w środę 25 lutego swoją strategię ramową na rzecz stabilnej unii energetycznej. Docelowo dąży ona do realizacji bezpiecznej i stabilnej unii energetycznej łączącej rynki 28 państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) – jest to jeden ze sztandarowych projektów Komisji przewodniczącego Jean-Claude’a Junckera. Czym różni się od polskiej inicjatywy?
2015-03-02
Jak co roku Komisja Europejska (KE) organizuje konkurs RegioStars Awards 2015 na najciekawsze i najbardziej wyróżniające się projekty współfinansowane w ramach polityki spójności UE. Kto zwycięży tym razem?
 Kontakt:

Przedstawicielstwo Małopolski w Brukseli
Malopolska Region Brussels Office
Rue de Luxembourg 3,
1000 Bruxelles, Belgia
bruxelles@umwm.pl


- Renata Jasiołek
Koordynator Biura
tel.: +32 2 513 79 98
Renata.Jasiolek@umwm.pl

- Aleksander Vigne
Specjalista ds. Europejskich
tel.: +32 2 502 70 14
Aleksander.Vigne@umwm.pl

- Małgorzata Ratajska-Grandin
urlop macierzyński
 
 

ENGLISH   | FACEBOOK  

Poszukiwani partnerzy do projektów
Twoja firma, lub instytucja poszukuje pieniędzy na rozwój nowych inicjatyw? Sprawdź – może to właśnie Ciebie poszukują zagraniczni partnerzy. Codziennie publikujemy nowe powiadomienia o poszukiwaniu partnerów do projektów z różnych dziedzin.
Klub Małopolanina
Klub Małopolanina w Brukseli zrzesza wszystkich sympatyków Małopolski – niezależnie od ich pochodzenia. Przynależność do Klubu Małopolanina jest nieodpłatna, stwarza możliwość udziału w spotkaniach ze znanymi osobami z Małopolski, a dodatkowo wiąże się z możliwością udziału w konkursach z nagrodami…. Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do Klubu Małopolanina.
Polecamy
Na czym polegają i w jaki sposób działają strategie makroregionalne? Jak interakcja pomiędzy euroregionami może wpłynąć na ich wdrażanie? 16. numer e-magazynu „Bliżej Brukseli” poświęcony został zagadnieniu strategii makroregionalnych Unii Europejskiej stworzonych jako nowe instrumenty współpracy terytorialnej. Wydanie prezentuje istniejące i planowane strategie makroregionalne oraz najważniejsze pojęcia z nimi związane. W momencie kiedy w różnych stronach Europy wdrażane zostają strategie makroregionalne, w Małopolsce i na Śląsku powstała „Strategia Rozwoju Polski Południowej do 2020 r.”. O ile skala i zasięg tego dokumentu są mniejsze niż strategii stricte makroregionalnych, o tyle logika, która przyświecała twórcom polskiego dokumentu jest podobna. Koordynacja planów rozwojowych sąsiadujących ze sobą regionów ma przynieść lepsze skutki dla ich mieszkańców, niż konkurencja pomiędzy tymi terytoriami. Cel wdrażania strategii ma zostać osiągnięty bez mobilizowania nowych środków finansowych, bez powoływania nowych instytucji i bez uchwalania nowego prawa. W tym numerze znajdą Państwo informacje na temat istniejących i planowanych strategii makroregionalnych oraz  najważniejszych pojęć z nimi związanych.
Zapraszamy Państwa do lektury!

 
Przeskocz do głównej zawartości

Małopolska w Brukseli