Tydzień z Internetem 2015

Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet oraz rozwijania umiejętności cyfrowych. Działania polegają na organizowaniu w miejscach oferujących dostęp do Internetu spotkań, które mają na celu zachęcenie do skorzystania z różnorodnych zasobów i zastosowań nowych technologii oraz rozwijania umiejętności cyfrowych.

Tydzień z Internetem wpisuje się w szerszą inicjatywę Komisji Europejskiej na rzecz zdobywania i podnoszenia umiejętności cyfrowych potrzebnych pracownikom we współczesnej gospodarce (Grand Coalition for Digital Jobs), w cele Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Do tej pory odbyły się cztery edycje akcji w formule „Tygodnia z Internetem” (w 2010 roku był to „Get Online Day”), w których łącznie wzięło udział ponad 700 000 osób z kilkudziesięciu krajów, w tym ponad 37 000 z Polski. Na poziomie europejskim kampanię koordynuje sieć organizacji „Telecentre-Europe”. Koordynatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Kampanię objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Tematy przewodnie kampanii:
-    Rozwój umiejętności cyfrowych (digital empowerment) – budowanie umiejętności cyfrowych wymaganych na rynku pracy.
-    Włączenie cyfrowe (digital inclusion) – zapewnienie wszystkim szansy na włączenie się w świat cyfrowy, zwłaszcza osobom nie korzystającym dotychczas z Internetu.
Kampania „Tydzień z Internetem” wpisuje się w działania Województwa Małopolskiego, które dostrzegając wpływ sektora zaawansowanych technologii na rozwój gospodarczy i społeczny, kładą nacisk na niwelowanie barier w dostępie do Internetu oraz technik informacyjnych.

Województwo Małopolskie po raz czwarty włączyło się w tą kampanię. Tegoroczne spotkania kierowane będą  m.in. do uczniów  szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także do seniorów i obejmowały będą następującą tematykę:
1)    Technologie mobilne – warsztaty o tym, jakie możliwości oferują smartfony i tablety (głównie dla seniorów, ale z możliwością włączenia też innych grup wiekowych),
2)    Zachęcanie do nauki kodowania – spotkania o tym, dlaczego warto umieć kodować i jak czerpać z tego przyjemność, adresowane głównie do starszych dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej, młodzieży gimnazjalnej (10-15 lat) i uczniów szkół ponadgimnazjalnych
3)    Umiejętności cyfrowe na rynku pracy – spotkania dla młodzieży w wieku 15-19 lat zachęcające do kariery w branży IT oraz do zdobywania umiejętności cyfrowych potrzebnych na rynku pracy.

Spotkania w ramach kampanii Tydzień z Internetem 2015 organizuje Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Akademią Górniczo Hutniczą w Krakowie, Orange Polska, Polskim Towarzystwem Informatycznym, Krainą Twórczości oraz twórcami programu Mistrzowie Kodowania.

Więcej informacji na temat realizowanej inicjatywy oraz rejestracja znajduje się pod adresem tydzienzinternetem.malopolskie.pl  
Udział w spotkaniu jest możliwy wyłącznie po zarejestrowaniu się za pomocą formularza rejestracyjnego.
NA UCZESTNIKÓW CZEKAJĄ  DO WYGRANIA ATRAKCYJNE NAGRODY.
Informacji w tej sprawie udzieli Państwu również Pan Michał Kokoszka, tel. 12 6303562, email: michal.kokoszka@umwm.pl oraz Pan Grzegorz Wójcik tel. 12 6303513 email: grzegorz.wojcik@umwm.pl.


 
 Harmonogram „Tygodnia z Internetem 2015” w Małopolsce:

Termin I - Warsztaty programowania robotów Lego Mindstorms / Wydział Matematyki i Informatyki UJ 
Poniedziałek, 23 marca godz. 16:00 - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Termin II - Warsztaty programowania gier 3D w języku Python / Wydział Matematyki i Informatyki UJ
Wtorek, 24 marca godz. 16:00 - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Termin III - Warsztaty JavaFX, czyli Java na bogato / Wydział Matematyki i Informatyki UJ 
Środa, 25 marca godz. 16:00 - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Termin IV - Warsztaty: cz. 1 Technologie sieciowe / Katedra Informatyki AGH, cz. 2 Internet of Everything / Cisco Systems Poland”
Czwartek, 26 marca godz. 12:45 - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Termin V - Warsztaty „Oferta studiów podyplomowych prowadzonych w Katedrze Informatyki AGH.”
Czwartek, 26 marca godz. 14:30 - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Termin VI - Warsztaty „Oferta studiów podyplomowych prowadzonych w Katedrze Informatyki AGH.”
Czwartek, 27 marca godz. 9:30 - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Termin VII - Warsztaty „Mistrzowie Kodowania” / Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Wielicka 72 B
Piątek, 27 marca godz. 9:00 - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Termin VIII - Warsztaty „Mistrzowie Kodowania” / Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Wielicka 72 B
Piątek, 27 marca godz. 12:00 - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Termin IX - Warsztaty Internet bez granic - cz.1 Szkolenie z podstaw obsługi komputera oraz internetu, cz.2 Podstawy technologii mobilnych (smartfony, tablety) / Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56:
Sobota, 28 marca cz.1 godz. 9:00, cz.2 godz. 12:15 - ZAREJESTRUJ SIĘ (OBOWIĄZUJE JEDNA REJESTRACJA)

Termin X Warsztaty programowania klocków LEGO / Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56 :
Sobota, 28 marca godz. 14:15 - ZAREJESTRUJ SIĘ


Rejestracja na wszystkie spotkania jest obowiązkowa!

Ponadto w  Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Tarnowie odbędą się warsztaty „Programowanie robotów LEGO Technics”. W warsztatach weźmie udział młodzież z całej Polski, uczestnicząca w X Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Informatycznej Młodzieży OHP.


Tutaj można znaleźć relację z małopolskiej akcji Tygodnia z Internetem 2014
 
Przeskocz do głównej zawartości

Tydzień z Internetem 2015