„Miasto kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni”
22 - 23 listopada br. w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

To tytuł kolejnej odsłony cyklicznego projektu Przemysły Kreatywne. Tym razem przyjmuje ona formę debaty o szeroko pojętej problematyce „miasta kreatywnego” m.in.: współczesnej architekturze i jej oddziaływaniu na mieszkańców, jakości życia w mieście, energii miasta, wykorzystaniu rewitalizowanych przestrzeni, zaangażowaniu społecznym i inicjatywom mieszkańców, roli sztuki w mieście.


Pierwszego dnia zaproszeni do debaty specjaliści - architekci, urbaniści, socjologowie oraz artyści animujący wydarzenia w przestrzeni miejskiej, dyskutować będą o możliwościach kreowania dobrego, przyjaznego miasta. Podzielą się oni swoimi doświadczeniami i przedstawią w jaki sposób zmieniać na korzyść najbliższe otoczenie.


Drugi dzień będzie okazją do spotkania się w rodzinnym gronie na wspólnej zabawie, która stworzy uczestnikom możliwość wykreowania miasta przyszłości. Prowadzone przez Beatę Kwiecińską ze Stowarzyszenia INSPIRO warsztaty pt.
„Miejski patchwork” i „Perspektywa miasta” stworzą niepowtarzalną okazję do wyzwolenia wyobraźni nie tylko najmłodszych uczestników – w warsztatach mogą wziąć udział osoby od lat 3 do 103!
Nie zapomnieliśmy także o młodym pokoleniu – dla studentów przygotowano warsztaty architektoniczne „Dziedziniec muzealny inaczej”.

Organizatorem debaty „Miasto kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni” jest samorząd Województwa Małopolskiego.

Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 21 listopada 2013 pod nr telefonu tel. 12 63 03 591, 12 63 03 406Tutaj znajdziesz informacje na temat ubiegłorocznej edycji projektu Przemysły Kreatywne


Fotele dla prelegentów zapewnia Firma Martela


Wywodząca się z Finlandii firma Martela jest czołowym europejskim producentem mebli oferującym pełną gamę produktów oraz usług związanych z wyposażeniem biur i budynków biurowych, przestrzeni publicznych i półpublicznych a także hoteli i audytoriów. Martela Polska, jest również liderem wśród krajowych producentów mebli biurowych, zajmując jedno z czołowych miejsce pod względem obrotów.

Martela należy do Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień w dziedzinie wzornictwa. Twórcami mebli w kolekcjach firmy są światowej sławy projektanci m in. Karim Rashid i Eero Aarnio.

Firma posiada centrum badawczo-rozwojowe w Helsinkach oraz zakłady produkcyjne i logistyczne w Finlandii, Szwecji i Polsce. W Polsce Martela ma centrum współpracy z architektami w Warszawie oraz oddziały w Krakowie, Kartowicach, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu oraz Gdyni.

 
 

 

Miasto Kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni

W dniach 22 – 23 listopada 2013 r. w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Województwo Małopolskie już po raz trzeci zorganizowało projekt popularyzujący tematykę przemysłów kreatywnych. W tegorocznej edycji poruszono temat szeroko pojętego „miasta kreatywnego” pn. „Miasto Kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni”.
Podczas dwóch debat zaproszeni goście rozmawiali na temat m.in. współczesnej architekturze i jej oddziaływaniu na mieszkańców, jakości życia w mieście, energii miasta, wykorzystaniu zrewitalizowanych przestrzeni, zaangażowaniu społecznemu i inicjatywom mieszkańców, roli sztuki w mieście. W pierwszy dzień zaproszeni do debaty specjaliści - architekci, urbaniści, socjologowie oraz artyści animujący wydarzenia w przestrzeni miejskiej, dyskutowali nad możliwościami kreowania dobrego, przyjaznego miasta, podzielili się swoimi doświadczeniami
i przedstawili to w jaki sposób zmieniać na korzyść najbliższe otoczenie. Ponadto zaprezentowano doświadczenia z organizacji kreatywnych działań w przestrzeni miasta.
Pierwszą debatę pn. „Bakterie i energia miasta” poprowadziła Dorota Leśniak – Rychlak - historyk sztuki, architekt, redaktor naczelny wydawanego przez Małopolski Instytut Kultury kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni.” Udział w debacie wzięli: Anna Trzebiatowska – Fundacja Off Camera, Marcin Wójcik –
I bike Kraków, Dawid Hajok – Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, Anna Lebensztejn – Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Jacek Grunt – Mejer – Katedra Psychologii Poznawczej Uniwersytetu Warszawskiego, Bogna Świątkowska – Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana.
Zaproszeni goście wypowiadali się na temat miasta jako przestrzeni dla działalności twórczej, dobrego miasta - sprawdzonych praktyk krajowych i zagranicznych w kontekście miejskiego transportu i rozwoju ulic, uczestnictwa w decydowaniu o przestrzeni miasta, o tym czyje jest miasto i jak mieszkańcy biorą za nie odpowiedzialność.
Drugą debatę pn. „Przestrzeń porzucona, kwartały, urządzanie miasta” poprowadził Janusz Jeżak – architekt
z Instytutu Rozwoju Miast. Udział w debacie wzięli: Łukasz Kupiec – Dom Kultury Dwór Czeczów w Krakowie - Bieżanowie, Marek Golonka – Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Anna Pawlina – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Marcin Salawa – Advert Studio, Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – Dom Kultury Inspiro
w Podłężu, Ryszard Jurkowski – AIR Jurkowscy – Architekci sp. z o.o. z Katowic. Poruszono temat nowych obiektów kultury na terenach poprzemysłowych, powojskowych, poszukiwania przestrzeni kreujących kontakty sąsiedzkie, nowych centrów aktywności lokalnej - Krakowa jako miasta małych miast. Zastanawiano się na tym jaka przyszłość czeka miasto w kolejnej dekadzie a także czy miasto to zaprojektowana maszyna ze społeczeństwem żyjącym w zamkniętym, kontrolowanym systemie, czy żywy organizm. Dyskutowano czy śledząc rozwój miasta dostrzegamy zmiany – urbanistyczne, architektoniczne, kulturowe, społeczne.
Między debatami swoją działalność w przestrzeni miejskiej prezentowały osoby i instytucje: Dom Kultury Inspiro
z prezentacją pn. "Podziel kwadrat", czyli partycypacja oparta na wspólnym budowaniu Domu Kultury INSPIRO, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – „Muzeum Lotnictwa Polskiego w świadomości mieszkańców Krakowa i województwa”, Piotr Lutyński – „Akcje uliczne na przykładzie twórczości i osoby Tadeusza Kantora”, Stefania Hrycyk – „Art. Boom”, Visualsupport - Mapping – tymczasowe kształtowanie światłem publicznych przestrzeni
z wykorzystaniem mappingu 3D”, Jacek Grunt-Mejer – „Problem organizacji ruchu miejskiego z wykorzystaniem wiedzy psychologów ruchu miejskiego”, Dom Kultury Dwór Czeczów – „Sposób na aktywizację i integrację społeczności poprzez działalność kulturalną, artystyczną i społeczną”, Mikołaj Białko – „Proces tworzenia się języka przestrzennego, jego istotna rola w kształtowaniu ładu przestrzennego”.
Drugi dzień był okazją do spotkania się w rodzinnym gronie na wspólnej zabawie, która stworzyła uczestnikom możliwość wykreowania miasta przyszłości. Prowadzone przez Panią Beatę Kwiecińską ze Stowarzyszenia INSPIRO warsztaty pt. „Miejski patchwork” i „Perspektywa miasta” były niepowtarzalną okazją do wyzwolenia wyobraźni nie tylko najmłodszych uczestników.
Przygotowane z myślą o studentach warsztaty architektoniczne "Przestrzenne przeróbki. Kraków inaczej" cieszyły się dużym zainteresowaniem. Powstało wiele ciekawych projektów miejsc które czekają na nowy wizerunek i nowe funkcje w Krakowie.
Partnerami projektu byli: Małopolski Instytut Kultury i Muzeum Inżynierii Miejskiej, a medialnie patronowało Radio Kraków i „Autoportret” – pismo o dobrej przestrzeni.
Patronat honorowy przyjął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

 

Miasto Kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni
Miasto Kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni
Miasto Kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni
Miasto Kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni
Miasto Kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
  • Kliknij aby powiększyć
 
Przeskocz do głównej zawartości

Przemysły Kreatywne